برخی از زنان از هیرسوتیسم رنج می برند ، که باعث ناراحتی و خجالت آنها می شود. در اینجا مهمترین دلایل هیرسوتیسم برای زنان وجود دارد:

۱. سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک شایع ترین علت هیرسوتیسم در زنان است ، در حدود ۷۲٪ - ۸۲٪ موارد این سندرم دلیل هیرسوتیسم است.

از آنجا که این سندرم بر هورمون های جنسی در زنان تأثیر می گذارد ، ترشح هورمون آندروژن افزایش می یابد که منجر به هیرسوتیسم در زنان می شود ، علاوه بر این گروهی از علائم دیگر مانند: آکنه ، اختلال قاعدگی ، افزایش وزن ، افزایش قند خون و ناباروری است.

۲. افزایش هورمون آندروژن ایدیوپاتیک

در ۲۰٪ موارد ، افزایش هورمون آندروژن به دلیل نامشخص یا افزایش حساسیت فولیکول های مو به هورمون آندروژن یکی از دلایل هیرسوتیسم در زنان است ، به طوری که فرد از نظر هورمونی رنج نمی برد.

۳. هایپرپلازی مادرزادی آدرنال

برخی از خانم ها از هایپرپلازی مادرزادی آدرنال رنج می برند و این مشکل در ۵٪ موارد یکی از دلایل هیرسوتیسم در زنان است ، زیرا بزرگ شدن مادرزادی آدرنال منجر به افزایش ترشح هورمون های استروئیدی مانند کورتیزول و آندروژن ها می شود که منجر به هیرسوتیسم در زنان می شود.


hirsutism causes


۴. تومور

در چند مورد ، تومورهای تخمدان یا تومورهای غده فوق کلیه ممکن است یکی از دلایل هیرسوتیسم در زنان باشد ، زیرا تومورها منجر به افزایش ناگهانی سطح آندروژن می شوند ، که منجر به ظاهر ناگهانی موهای زائد و عدم پاسخ بدن به هر نوع درمان هایی که برای از بین بردن موهای زائد استفاده می شود.

یک زن همچنین ممکن است تورم در شکم یا لگن و سطح تستوسترون بیش از ۲۰۰ نانوگرم در دسی لیتر در خون را مشاهده کند.

۵. مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها ممکن است منجر به بروز هیرسوتیسم در زنان شود و از جمله این داروها شامل موارد زیر می باشد:

استروئیدها ، تستوسترون ، سیکلوسپورین ، ماینوکسیدیل ، فنی توئین ، دانازول و برخی از داروهای ضد افسردگی و تشنج.

۶. دلایل دیگر

دلایل دیگری وجود دارد که منجر به هیرسوتیسم در زنان می شود ، از جمله موارد زیر:

سندرم کوشینگ ، ناشی از افزایش سطح هورمون کورتیزول است.
سطح بالای هورمون پرولاکتین بالاتر از حد طبیعی.
اختلال در عملکرد غده تیروئید ، چه غده کم کار باشد و چه بیش از حد فعال باشد.
عفونت با بیماری آکرومگالی.

عواملی که خطر هیرسوتیسم را در زنان افزایش می دهد

در اینجا مهمترین عواملی که مشکل هیرسوتیسم را در زنان افزایش می دهد آورده شده است:

سابقه خانوادگی و ژنتیک ، که در افزایش مشکل هیرسوتیسم در زنان نقش دارد.
چاقی ، جایی که چاقی سطح هورمون آندروژن را افزایش می دهد.
قومیت
تحلیل هورمون موهای زائد ۱۴۰۰/۳/۱۱ ۱۷:۲۱:۲۴

خانم ها معمولاً موهای ظریف روی صورت و بدن دارند ، اما گاهی اوقات ممکن است موها سیاه و درشت شوند و مقدار آنها زیاد شود و باعث ناراحتی و خجالت زنان شود.

دلایل موهای زائد در زنان

علت اصلی هیرسوتیسم در زنان هورمون اضافی بدن است ، به ویژه افزایش هورمون آندروژن ، هورمونی مردانه که به مقدار کم در زنان یافت می شود. وقتی به هر دلیلی سطح آن افزایش یابد ، مشکلات زیادی بوجود می آید ، از جمله هیرسوتیسم.

در اینجا برخی از دلایل هورمون آندروژن بالا وجود دارد:

ایدیوپاتیک بالا: به این معنی که در نتیجه بیماری خاصی اتفاق نمی افتد ، برعکس ، نتایج آزمایشات هورمونی طبیعی است و مشکلی در چرخه قاعدگی وجود ندارد. ارتفاع آندروژنی فقط مربوط به ژنتیک است.

مشکلات تخمدان ها: هورمون آندروژن در صورت بروز بیماری در تخمدان ها افزایش می یابد ، مانند: تخمدان پلی کیستیک یا وجود تومور در آنها.

مشکلات غده فوق کلیه: وجود هرگونه بیماری مرتبط با غده فوق کلیه بر گروهی از هورمونها از جمله آندروژن تأثیر می گذارد و از جمله این بیماریها: هایپرپلازی مادرزادی آدرنال ، سندرم کوشینگ یا وجود تومورها.

مصرف داروهایی که آندروژن را در بدن تحت تأثیر قرار می دهند: هورمون ها و داروهای ضد بارداری خاصی روی رشد مو در بدن تأثیر می گذارند.

آنالیز هورمون موهای زائد

تشخیص معمولاً با گرفتن اطلاعات كامل از بیمار جهت آگاهی از سابقه پزشكی وی جهت انتخاب آزمایشات لازم برای وضعیت وی انجام می شود و از جمله مهمترین آزمایشات می توان به تجزیه و تحلیل دی هیدرواپی آندروسترون هورمونی (DHEAS) و تستوسترون اشاره كرد.


hirsutism

12345