موهای زائد صورت: علل و تشخیص آن

۱۴۰۰/۳/۱۳ ۱۶:۳۰:۱۶

موهای زائد صورت اغلب طبیعی است ، اما گاهی اوقات ممکن است یک دلیل پزشکی پشت آن باشد. دلایل موهای زائد صورت چیست؟ چگونه تشخیص داده می شود؟

صورت حاوی تعدادی از فولیکول های مو است و در بلوغ ، به دلیل افزایش ترشح هورمون های آندروژن ، این فولیکول ها بزرگ می شوند و موهایی که از آنها رشد می کنند ، بلند تر ، درشت و تیره تر می شوند.

هورمون های آندروژن در مردان و زنان وجود دارد ، اما سطح طبیعی در مردان بالاتر است.

ممکن است به دلایل زیادی نسبت هورمون آندروژن در خانمها به هم بخورد یا تعادل بین هورمون های زنانه و هورمون های مردانه بر هم بخورد که منجر به مشکل موهای زائد در صورت و بدن می شود.

موهای زائد صورت: دلایل آن
facial unwanted hair


موهای زائد صورت ممکن است به چندین دلیل ایجاد شود ، از جمله:

۱. ژن ها

علت موهای زائد صورت ممکن است یک دلیل ژنتیکی باشد و اگر مادر از مشکل موهای زائد صورت رنج ببرد ، امکان رشد آن برای دخترش وجود دارد.

۲. سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک توسط برخی کیست های خوش خیم در تخمدان ها نشان داده می شود ، که منجر به عدم تعادل سطح هورمون ها می شود ، مانند سطح بالای هورمون های آندروژن ، علائم بسیاری از جمله:

قاعدگی نامنظم.
موهای زائد روی صورت و بدن.
اضافه وزن.
آکنه.

۳. بیماری های غدد فوق کلیه

سطح هورمون های آندروژن ممکن است افزایش یابد اگر:

تومورهایی باعث ترشح هورمون های آندروژن شوند

تومورها ممکن است در تخمدان ها یا غدد فوق کلیوی ترشح کننده هورمون های آندروژن ظاهر شوند که منجر به رشد ناگهانی موهای زائد در صورت می شود ، اما این تومورها بندرت علت موهای زائد صورت هستند و با ظهور علائم دیگری از جمله کلفت شدن صدا مشخص می شوند.

بیماری کوشینگ

بیماری کوشینگ هنگامی رخ می دهد که بدن مدت طولانی در معرض سطح بالایی از هورمون استرس کورتیزول قرار داشته و باعث ایجاد موهای زائد صورت و علائم دیگری مانند صورت گرد و فشار خون می شود.

هایپرپلازی مادرزادی آدرنال غیر معمول (NCAH)

هیپرپلازی مادرزادی غدد فوق کلیوی به دلیل کمبود آنزیم مورد نیاز برای تولید هورمون از بدو تولد ایجاد می شود. این یک بیماری بسیار نادر است و علائمی از جمله موهای زائد صورت و طاسی پیشانی را ایجاد می کند.

۴. مصرف برخی از داروها

برخی از داروها باعث اختلال در سطح هورمون ها در بدن می شوند ، مانند:

داروهای حاوی استروئیدهای آنابولیک.
داروهایی که رشد مو را تحریک می کنند ، مانند ماینوکسیدیل.
دانازول ، در موارد آندومتریوز استفاده می شود.
داروهای تستوسترون برای تستوسترون پایین.
مهارکننده سیستم ایمنی سیکلوسپورین ، قبل از پیوند عضو استفاده می شود.

موهای زائد صورت: تشخیص آنپزشک در مورد سابقه پزشکی بیمار سوال می کند ، و علت موهای زائد صورت با یک یا همه آزمایشات زیر تشخیص داده می شود:

آزمایش خون: خون برای بررسی سطح هورمون ها در خون و میزان قند خون بررسی می شود.

تصویربرداری تشدید مغناطیسی یا سونوگرافی: تخمدان ها و غدد فوق کلیوی با استفاده از تصویربرداری تشدید مغناطیسی یا سونوگرافی برای اطمینان از عدم وجود تومور یا کیست تصویربرداری می شوند.